Naprawa płyt indukcyjnych

Typowe usterki

1. Niepoprawne podłączenie płyty

Chociaż może wydawać się to mało prawdopodobne, typowym problemem jest błędne podłączenie płyty indukcyjnej. Wynika to najczęściej po prostu z rutynowego działania albo zwykłej nieuwagi. Nierzadko usterka spowodowana jest nieprawidłowym podłączeniem kabli, ponieważ różni producenci stosują różne oznaczenia kolorystyczne. Działając rutynowo, zamiast zajrzeć do instrukcji obsługi, pomyłka jest gwarantowana.

2. Płyta wybijająca bezpieczniki

Często dochodzi do wybijania bezpieczników, za co odpowiada płyta indukcyjna. Powodów takiego stanu może być kilka. Zwykle jednak przyczyną są po prostu nieodpowiednie (za słabe) bezpieczniki. Dlatego też należy zapoznać się z instrukcją obsługi, w której producent dokładnie określa wartości, jakie powinny być stosowane, by uniknąć wybijania bezpieczników. Za ciekawostkę można podać fakt, iż jakiś czas temu dostępna była seria płyt indukcyjnych, która odpowiadała za wybijanie bezpieczników, gdy jeden garnek zajmował dwa pola. W efekcie dochodziło do przepalenia, co powodowało wybijanie korków.

3. Usterki związane z modułem sterowania

Jak każdy sprzęt, który ma coś wspólnego z elektroniką, tak i płyty indukcyjne narażone są na usterki związane z modułem sterowania. Do typowych awarii zaliczyć można między innymi: wyświetlanie błędów, niereagowanie na naciśnięcie sensorów (regularnie lub okresowo), grzanie tylko z jednego pola indukcyjnego, płyta wyłącza się samoistnie / płyta nie chce się wyłączyć. W takim przypadku najczęściej zachodzi konieczność wymiany modułu, co niestety nie należy do najniższych wydatków. Bardzo często okazuje się, że jeden moduł z wymianą to koszt przekraczający 50% wartości nowego sprzętu. Trzeba więc dokładnie zastanowić się, czy w takiej sytuacji naprawa jest opłacalna. Z drugiej jednak strony może okazać się, że wymieniony moduł będzie niezawodny przez co najmniej kilka kolejnych lat. Wówczas inwestycja w nową płytę indukcyjną może okazać się zbędnym wydatkiem.

 

 OBigSatysfakcja U nas zapłacisz tylko za wykonaną naprawę,
nie pobieramy opłat za sprawdzenie sprzętu.
 OBigSatysfakcja Na wszystkie wykonane naprawy przez
nasz serwis udzielamy gwarancji.
Odsłony: 5502